تبلیغات
جبهه جهانی بیداری و مقاومت اسلامی - بازی دراز و یادی از 33 سال قبل

جبهه جهانی بیداری و مقاومت اسلامی

تاریخ بشریت بر سر یک پیچ بزرگ تاریخی است . امام خامنه ای

نویسنده :عباس جندقیان
تاریخ: 20 شهریور 93 14:19

سه شنبه 21-5-1393
روز دوم و روز پایانی کاروان راهیان نور در استان کرمانشاهان است . مقصد امروز منطقه سرپل ذهاب و بعد در برگشت یادمان عملیات مرصاد که صبح موقع رفتن از روبرویش رد شدیم . از شهر کرمانشاه به سمت غرب تا شهر سرپل ذهاب  حدود 120 کیلوتر مسافت است  و باید از گردنه های چهارزبر(مرصاد) -حسن آباد و پاتاق و شهرهای اسلام آباد غرب و دالاهو(کرند) عبور کرد . در این مسیر  با صحبت های راویان ، فضای ذهنی ، فضای عملیات مرصاد و جسارت جنون آمیز لشکر منافقین در سال 67 است . جسارتی که تقریبا پیکره و شالوده منافقین را برای همیشه از هم پاشید . رویائی که به نابودی منجر شد .
برای اولین بار است که این گردنه های حائز اهمیت نظامی را می بینم و البته فیلم و عکس هم از آنها می گیرم .


http://s5.picofile.com/file/8140134392/rahian93_a_1_.JPG
نمای جنوبی گردنه پاتاق

همانطور که در پست قبلی اشاره به بی اطلاعی خودمان از همزمانی سالگرد شهدای پاوه کردم ، در این مسیر و مقصد بازدید هم ابتدا بی اطلاع از نزدیک بودن یک سالگرد دیگر بودم . یکماه دیگر سالگرد شهدای همشهری ما در عملیات ارتفاعات بازی دراز است . ارتفاعاتی که یکی از مقاصد بازدید ماست . شرح این سالگرد و حماسه حضور رزمندگان همشهریم  را امروز در وبلاگ موسسه پژوهش و نشر معارف دفاع مقدس شهرستان آران و بیدگل(کلیک) آورده ام .
با رسیدن به سرپل ذهاب اول وارد شهر شدیم و برای وضو و  زیارتی به بقعه احمد بن اسحاق رفتیم . زیارت و فاتحه و مقداری فیلم و عکس و سوار اتوبوس شدیم به طرف یادمان شهید دلاور شیرودی در چندکیلومتری غرب سرپل ذهاب و کنار ارتفاعات کوره موش .
این مناطق جزو دشت ذهاب می باشد که خط مقدم نبرد با دشمن بعثی بوده و در تیر و مرداد و شهریور سال 60 بخشی از رزمندگان  شهرستان آران و بیدگل به این دشت و قله ابوذر اعزام می شوند و بخشی دیگر به ارتفاعات بازی دراز .http://s5.picofile.com/file/8140134168/rahian93_a.JPG
نمائی از خیابان و بقعه احمد بن اسحاق در شهر سرپل ذهاب

بعد از روایتگری راوی در یادمان خلبان شهید شیرودی به طرف ارتفاعات بازی دراز رفتیم . جاده ای که از پای ارتفاعات بازی دراز به بالا می رود ، برای اتوبوس مناسب نیست و به همین خاطر زوار در سایه درختانی در پائین بازی دراز جمع شدند و از خاطرات راوی استفاده کردند . یادآوری قدم گذاشتن دشمن بعثی بر روی زمین هائی که حالا ما نشسته ایم و از خاطراتش می گوئیم و می شنویم ، بیش از همه چیز و همه کس ما را یاد شهدا می اندازد . شهدائی که در همین پائین و در بالای این ارتفاعات چه شب ها و روزها ، چه سختی ها و مرارت ها را در سرما و گرما و زیر آتش شدید دشمن تحمل کردند تا حتی ردپائی هم از دشمن باقی نگذارند . شهر ما مفتخر است که در همان ماههای سال 60 جوانان خود را برای دفاع به این منطقه اعزام نمود و از میان آنها تنی چند را تقدیم راه مقدس دفاع از تمامیت ارضی نظام اسلامی ایران نمود .

http://s5.picofile.com/file/8140086000/rahian_bazideraz1.JPG


http://s5.picofile.com/file/8140086018/rahian_bazideraz2.JPG
جمع زائرین قدمگاه شهیدان در پائین ارتفاعات بازی دراز


وقت بازگشت بود ، هم بازگشت از منطقه سرپل ذهاب و هم بازگشت به سوی دیار خودمان و این در حالی بود که هنوز مناطق ندیده بسیاری در بالا و پائین این مکان وجود داشت که چه خوب می شد اگر می دیدیم . پادگان ابوذر ، دوکوهه غرب کشور - شیاکوه و داربلوط با یاد شهیدان عنایتی و حمزه ای و غیرتی و صلاحی پور و بسیاری دیگر از خوبان روزکار . ولی حیف وحیف و حیف و به امید روز و سوزی دیگر .


جستجو در وبلاگ
درباره من
جبهه جهانی بیداری و مقاومت اسلامی
الجبهة العالمیه الصحوة و المقاومة الإسلامیة
World Front Awakening and Islamic resistance
دوستان
لینک های مفید
فروشگاه مجله و کتاب الکترونیکی کیوسک 724
گالری والپیپر و عکس پس زمینه والپیپرهای ایرانی
قالب های حرفه ای وبلاگ
مجله تفریحی سرگرمی جزیره نشین
ابزارک های وبلاگ
قالب وبلاگ

  • کل بازدید:
  • بازدید امروز :
  • یازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل مطالب :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :