تبلیغات
جبهه جهانی بیداری و مقاومت اسلامی - سوره مبارکه حمد-1

جبهه جهانی بیداری و مقاومت اسلامی

تاریخ بشریت بر سر یک پیچ بزرگ تاریخی است . امام خامنه ای

نویسنده :عباس جندقیان
تاریخ: 3 اردیبهشت 94 09:04
﴿ سوره الفاتحه -سوره ۱- تعداد آیه۷

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ ﴿۱

الْحَمْدُ للّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ ﴿۲ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ ﴿۳ مَالِكِ یوْمِ الدِّینِ ﴿۴ إِیَّاكَ نَعْبُدُ وإِیَّاكَ نَسْتَعِینُ ﴿۵ اهدِنَا الصِّرَاطَ المُستَقِیمَ ﴿۶ صِرَاطَ الَّذِینَ أَنعَمتَ عَلَیهِمْ غَیرِ المَغضُوبِ عَلَیهِمْ وَلاَ الضَّالِّینَ ﴿۷


به نام خداوند بخشنده مهربان (۱)
ستایش خدای را که پروردگار جهانیان است. (۲)خدایی که بخشنده و مهربان است. (۳)مالک (و پادشاه) روز جزاست (روز کیفر نیک و بد خلق). (۴)(پروردگارا) تنها تو را می‌پرستیم، و از تو یاری می‌جوییم و بس. (۵)تو ما را به راه راست هدایت فرما. (۶)راه آنان که به آنها انعام فرمودی، نه راه کسانی که بر آنها خشم فرمودی (قوم یهود) و نه گمراهان (چون اغلب نصاری). (۷)

-------------------------
چرا اسم این سوره فاتحه است؟ چرا سوره اول قرآن است؟ شان نزول آن چیست؟ چرا به حمد شفا معروف است؟

پاسخ:
حدود بیست نام برای سوره فاتحه نقل شده است و هیچ سوره ای در قرآن به اندازه این سوره نام ندارد. نکته قابل توجه این است که هریک از این نام ها یک بعد و یک کانال ارتباطی در رابطه با این سوره را برای ما می گشاید و به یکی از ابعاد یا فواید این سوره اشاره دارد. از آن نام هاست: ( فاتحة الکتاب، سورة الحمد، ام الکتاب، سبع المثانی، الوافیة، الکافیة، سورة الکنز، سورة الشفاء، سورة الصلاة، سورة الاساس، سورة التعلیم، سورة الرقیة(رقیه به معنی حرز است)، سورة السوال، سورة الشکر، سورة الدعاء و ..)
اما درباره نام فاتحة الکتاب، این سوره در زبان خود رسول خدا(ص) به این نام نامیده شده است در حدیث (لا صلاة الا بفاتحة الکتاب) که از ایشان نقل شده. ابتدا و سرآغاز هرچیز را فاتحه می گویند. کتاب هم یعنی قرآن. پس فاتحة الکتاب یعنی سوره آغازین قرآن. اما برچه اساس؟ دو احتمال وجود دارد:
1) به خاطر اینکه اولین سوره کاملی که بر پیامبر(ص) نازل شده همین سوره است.
2) چون سوره ای است که در تدوین و تنظیم قرآن در آغاز آن قرار گرفته. ( تدوین کنونی قران مورد تایید ائمه(ع) بوده است.)
احتمال دیگری هم وجود دارد. آن هم بر این مبنا که کتاب را به معنی نماز بگیریم. همان طور که در قرآن هم به نماز، کتاب گفته شده . در آیه (ان الصلاة کانت علی المومنین کتابا موقوتا). که کتاب در اینجا به معنی مجموعه ای تثبیت شده، منظم و دقیق است. در این معنا فاتحة الکتاب یعنی آغاز نماز. زیرا پس از تکبیرة الاحرام اولین چیزی که در نماز می خوانیم سوره حمد است.
اما چرا به حمد شفا معروف است؟ همان طور که اشاره شد یکی از اسامی این سوره، سورة الشفاء است. که به ویژگی شفابخشی آن اشاره دارد. این شفابخشی هم از جهت ظاهری و هم از جهت باطنی است. حدیثی از امام صادق(ع) داریم با این مضمون که (اگر بر مرده سوره حمد را خواندید و زنده شد، تعجب نکنید.) اما درباره شفابخشی درونی ان هم حدیثی از اما باقر(ع) نقل شده که (من لم یبراه الحمد لم یبراه شیء) یعنی کسی که سوره حمد درمان دردهای درونی او نباشد و او را آسوده و پاکیزه نکند، چیز دیگری او را پاکیزه نخواهد کرد. که امام (ع) سوره حمد را درمان اصلی دردهای درونی انسان معرفی می کنند.

منبع : باشگاه قرآنی نور - http://quran-bmn.ir


جستجو در وبلاگ
درباره من
جبهه جهانی بیداری و مقاومت اسلامی
الجبهة العالمیه الصحوة و المقاومة الإسلامیة
World Front Awakening and Islamic resistance
دوستان
لینک های مفید
فروشگاه مجله و کتاب الکترونیکی کیوسک 724
گالری والپیپر و عکس پس زمینه والپیپرهای ایرانی
قالب های حرفه ای وبلاگ
مجله تفریحی سرگرمی جزیره نشین
ابزارک های وبلاگ
قالب وبلاگ

  • کل بازدید:
  • بازدید امروز :
  • یازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل مطالب :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :